Тамга – це родовий символ або знак, що використовується для ідентифікації, маркування та індивідуалізації (у дослівному перекладі «друк», «тавро»). Цей термін має різні варіації в різних культурах і мовах, проте для всіх тамга відіграє важливу роль і має особливе значення.
Тамга мала широке поширення у різних регіонах та серед різних народів світу. Наприклад, її можна зустріти в Центральній та Середній Азії, на Кавказі, на Близькому Сході і навіть у Східній Європі. Варто зазначити, що у кожного народу у кожному куточку світу існували ті чи інші родові та відмітні знаки, однак у цій статті ми сконцентруємось саме на тамзі. Цей символ має стародавнє коріння та довгу історію. Відомо, що в давнину тамга використовувалася кочовими племенами, і активно застосовувалася аж до Середніх віків.
З огляду на те, що кочові племена охоплювали велику територію та поширювали свою культуру, а також практичність символу та довгий час популярності, не дивно, що з’явилося велике розмаїття варіацій родової тамги, а також звичаїв та традицій, пов’язаних з використанням цього знака, починаючи від маркування майна до ідентифікації військових загонів. Насамперед тамга дозволяла визначати автора або власника виробів (глиняний посуд, ювелірна прикраса, інструменти тощо), а також власника худоби та територій. До того ж, оскільки тамга була родовим знаком, вона служила символом ідентичності та належності до певної групи, племені, клану, спільноти.
Але тамга грала не лише практичну роль. Вона була частиною культури, релігійних звичаїв та традицій, її використовували в обрядах та церемоніях. Тамга передавала інформацію про минуле сім’ї, зберігала історію предків. Адже композиція символу зазвичай пов’язувалася з досягненнями предків, зі своїми видатними рисами.
Так, за однією з версій, державний герб України, який з’явився ще в X столітті як родовий знак князя Володимира, також був тамгою. А форма тризуба символізує пікіруючого сокола на полюванні, що асоціюється з могутністю, швидкістю, спритністю, рухом. Деякі археологи вважають, що тамга була поширена на території України ще в дохристиянські часи, оскільки цей знак активно використовувався Скіфами – давнім кочовим народом з унікальною культурою, що мешкає у цьому регіоні.
Безумовно, тамга зіграла чималу роль у минулому, але й у сучасному світі вона, як і раніше, залишається значущою та практичною частиною культури. Адже можна сказати, що тамга була попередником сучасних графічних логотипів та бренду загалом. Існує багато паралелей у застосуванні, ролі тамги та логотипів. Наприклад, використання тамги як унікального знака автора чи виробника, щоб відрізнити та виділити товар серед аналогів.
Окрім цього, тамга часто використовується у різних сферах. Досі її застосовують у дизайні одягу, ювелірних прикрас, аксесуарів, а також у створенні корпоративного стилю та при маркуванні товарів. Багато виробників надихаються тамгою і використовують народні мотиви, щоб підкреслити глибоке коріння компанії, зробити бренд більш унікальним, народним, ближчим до аудиторії. Також використання тамги у брендингу сьогодні показує, що автор цінує та зберігає культуру народу, традиції та звичаї. Це особливо актуально, якщо продукція пов’язана із традиційними ремеслами чи мистецтвом. Тому в сучасному світі тамга нерідко використовується ремісниками як авторський друк, маркування або підпис.
Ще одне застосування для тамги сьогодні – унікальний персональний подарунок. Раніше ми вже писали, чому монограма – це оригінальний та чуттєвий подарунок для найважливіших та близьких людей. Однак це стосується не тільки монограми, а й інших персональних символів, таких як: тамга, тугра, герб, емблема, ханко (інкан), інчжан і так далі. Можна замовити як розробку тільки тамги, так і застосування цього символу. Наприклад, у ювелірному мистецтві чи вишивці. Такий подарунок буде не лише унікальним, а й зберігатиме в собі глибокий зміст та історичну цінність.
Тамга – це символ із багатою історією та глибоким значенням. Вона грала і продовжує відігравати важливу роль у культурі та історії різних народів. Символіка тамги передає історичну пам’ять, традиції та ідентичність людини та її сім’ї або навіть цілої спільноти. У сучасному світі тамга зберігає свою актуальність і має попит як оригінальний подарунок; як спосіб збагатити та розвинути бренд, надати унікальності виробу або наголосити на важливості історії, традицій, культури, спадщини.
Всі матеріали цього сайту є об'єктами авторського права (у тому числі дизайн). Забороняється копіювання, розповсюдження (у тому числі шляхом копіювання на інші сайти та ресурси в Інтернеті) або інше використання інформації та об'єктів без попередньої згоди правовласника.
Также запрещается включение содержания страниц данного сайта и иных объектов, расположенных на сервере art-studiott.com, в структуру других сайтов (например, путем iframe или проставления прямых ссылок на объекты, в том числе фотографии).
Запрещаются любые иные действия, в результате которых у пользователей Интернета может сложиться впечатление, что представленные материалы не имеют отношения к домену art-studiott.com.
Размещать ссылку на страницу сайта можно в случае, если название ссылки соответствует названию страницы, на которую ссылка должна привести (title) - внизу каждой страницы приведены коды ссылок.