Японське мистецтво, виставка у Букінгемському палаці

Спостерігаючи за експонатами виставки, слухаючи історію кожного твору, ми розуміємо, що мистецтво має величезну силу, воно здатне говорити своєю неймовірною мовою. Це видно по взаємодії не лише між людьми, а й між країнами. Виставка під назвою «Японія: Двори та Культура» у Королівській галереї, присвячена обміну художніми та культурними цінностями між Англією, як представницею заходу та Японією, як представницею сходу. Триватиме захід до кінця лютого 2023р. Королівський двір пропонує до уваги відвідувачів частинку мистецтва Японії, що за кілька століть накопичилася і дбайливо зберігалася в Англії. Спеціально з нагоди виставки експонати зібрали в одному місці, аби відтворити єдину картину розвитку культури та відносин між Японією та Британією, історії, яка складалася, не завжди легко, зі своїми злетами та падіннями.

Королівська галерея у Букінгемському палаці, японські ілюстрації

Спеціально для такої колекції японського мистецтва королівські галереї були перепроектовані, щоб показати якнайбільше експонатів, всю їхню красу, майстерність і смак. Японська кераміка, посуд, предмети інтер’єру, мистецькі твори привертали увагу західних сусідів. Незвичайно в європейському інтер’єрі виглядали ширми та шафи з ілюстраціями довкілля та життя японців. Принц Альберт та принц Джордж, майбутній король Георг V, будучи юними мічманами, побували в Японії та придбали для свого батька короля Едуарда VII у подарунок чашки та чайник на місцевому ринку. Особи їхнього статусу, хоч вони були дуже молодими, але вшановані зустріччю з імператором Японії. Ця зустріч не несла жодних стратегічно важливих цілей, але започаткувала новий початок відносин між країнами. Той візит залишив, що називається слід у вигляді малюнків на тілі (тату) принців. Старшому з принців дісталася ілюстрація із двома лелеками, молодшому тигр із драконом, причому тигр на ілюстрації зображений у японських традиціях. Це було незвичайне мистецтво, оповите шлейфом таємниці, і тому приваблювало охочих зробити малюнок, тим більше, що це було модно при дворі та на військово-морській службі. У свою чергу в Японії мистецтво татуювання мало особливе значення. До таких малюнків ставилися з повагою, хоча бували часи, коли це було заборонено. Все це лише привертало увагу до натільних малюнків.

У японському стилі, малюнок чаплі серед квітучих дерев

Знайомство двох держав відбулося на початку XVII століття, коли вони побажали встановити торговельні відносини. Від короля Якова I було доставлено листа сьоґуну Іеясу, з пропозицією обміну товарами, на що і було отримано схвалення. Між правителями відбувся зустрічний обмін подарунками. Нещодавно розпочате партнерство тривало не довго, незабаром Японія закрилася від Європи і світу. Така ізоляція тягнулася впродовж двохсот років. І через два століття взаємна цікавість поступово призвела обидві країни до дружби і співпраці. Завдяки чому зараз ми можемо милуватися витонченим мистецтвом японських майстрів. Чудово розписані ширми, скриньки, порцелянові фігурки, малюнки на посуді, ілюстрації на предметах інтер’єру, художній розпис на меблях. Наприклад, королева Вікторія отримала у подарунок від імператора Японії ширму, розписану вручну, яка вважалася картиною, а не предметом меблів. Неймовірно красива робота художника із зображенням гори Фудзі. Пізніше і синові Вікторії було зроблено подарунок. То був костюм воїна, тобто військові обладунки, робота майстрів військового мистецтва, а також цікава художня робота у оформленні костюма. Ще один подарунок з нагоди коронації Єлизавети II прибув зі Сходу від імператора Хірохіто, чудова скринька з намальованою чаплею, чудова робота художника. Кожна робота унікальна, це історична, мистецька цінність та культура нації. Галерея в Букінгемському палаці уособлює взаємну цікавість, зміну епох та правителів, розвиток культури та дипломатії двох країн. І розглядаючи всі тонкощі, кожен може переконатися, що мистецтво здатне надихати і наповнювати, часом один подарунок у вигляді портрета, пейзажа, малюнка тварин може відновити втрачені стосунки або розпочати нові. І не важливо, це люди чи цілі континенти.

Дорогоцінна скринька ілюстрована японським майстром, із зображенням квітів

Фото взяті з інстаграма Королівської галереї

Читайте також

modal image
modal image