Дизайн і гроші

Які зображення можна назвати найпопулярнішими? Шедеври світового мистецтва, поштові марки, логотипи найкращих брендів чи щось іще? Готівка!

У світі існують мільярди купюр, які поділяються на 157 видів валют. Однією з найпопулярніших грошових одиниць є американський долар. Лише за один день у США друкується 35 000 000 банкнот різного номіналу. Жодна картина не може похвалитися такою ж кількістю реплік. Однак дизайн готівки часто залишається поза увагою, хоча це дуже цікава тема з безліччю цікавих фактів.

Перші банкноти

Тривалу історію розвитку ринкових відносин, економіки і навіть державності можна спростити до одного речення: “зручніше носити з собою кілька аркушів паперу, які можна обміняти на золото в банку або на гарбуз у магазині, ніж носити з собою золоті злитки і гарбуз”. Адже черепашки, красиве каміння, натуральні вироби, глиняні та шкіряні дощечки і навіть злитки дорогоцінних металів займають багато місця й обмежують розвиток економіки. А банкноти дали змогу зручніше носити з собою капітал і здійснювати більш масштабні угоди. І незважаючи на те, що найдавніші грошові купюри датуються VII століттям, вважається, що банкноти в сучасному розумінні з’явилися в Китаї лише на рубежі X-XI століть.

Початково дизайн таких банкнот був гранично простий, або ж його не було зовсім: лише зазначена кількість монет і в деяких випадках ім’я власника. Однак незабаром на купюрах стали з’являтися різні орнаменти, гравюри, зображення тварин тощо. Це і наштовхує на міркування про дизайн готівки.

красиві камінчики і черепашки як гроші

Перші гроші в будь-якій частині світу вирізнялися красою. Красиві черепашки народів Океанії могли використовувати для ювелірних прикрас, як і деякі види каміння, а золото та срібло впродовж багатьох років не втрачали блиску і були податливі в обробці. Потім найпопулярнішими грошима стали монети з дорогоцінних металів. У міру розвитку інструментів і технологічних можливостей, монети прикрашалися додатковими деталями: карбованими візерунками і символами. Так само і грошові купюри з часом ставали дедалі красивішими та витонченішими.

перші паперові купюри в Китаї

Виготовлення нових купюр

Насамперед варто зазначити, що й донині вигляд банкнот змінюється. Старі купюри зношуються і на заміну їм друкують нові, більш сучасні гроші. Крім цього, зміна дизайну, зовнішнього вигляду і технологій виготовлення купюр дає змогу посилити захист від підробок і, наприклад, наголосити на важливості якоїсь історичної, політичної або державної події. Нерідко на честь великих подій випускають пам’ятні купюри невеликим тиражем, які вирізняються більш святковим і незвичайним дизайном.

Одним із найяскравіших прикладів може слугувати перевипуск купюр у Великій Британії. Після зміни монарха, на нових фунтах стерлінгів буде зображено портрет Карла III. Поступово нові банкноти увійдуть в ужиток і замінять банкноти з Єлизаветою II, яка пішла з життя восени минулого року.

купюри у Великій Британії з Єлизаветою II купюри у Великій Британії з Карлом III

Дещо інший приклад – нові банкноти ОАЕ, виготовлені з полімеру. Полімерні купюри або так звані “пластикові гроші” довговічніші, не намокають і не рвуться як паперові аналоги. Такі купюри дорожчі у виготовленні, однак, незважаючи на це, вони стрімко набирають популярності. Понад 50 країн по всьому світу вже використовують у побуті “пластикові гроші”. Примітно, що стиль нових полімерних купюр практично не відрізняється від паперових банкнот; на деяких фотографіях вони виглядають абсолютно ідентично.

нові банкноти в ОАЕ

Схожа ситуація і з новими банкнотами в Японії. На сьогодні закінчилися тести купюр з тривимірними голограмами, і триває підготовка до їх впровадження в економіку. Ця інноваційна технологія застосовується вперше у світі, однак при цьому дизайн банкнот залишився незмінним.

дизайн японських банкнот з голограмою

Стиль грошей

Переважна більшість сучасних купюр усього світу мають схожий дизайн і практично однакову стилістику. З одного боку, це пов’язано з технічними особливостями друку купюр і, здебільшого, однакових методів захисту від підробок. З іншого боку – зовнішній вигляд банкнот підпорядковується суворим правилам. Наприклад, перелік обов’язкової інформації, розмір полів, тексту, цифр, зображень, колірної гами та іншого. Звісно, кожна країна має свої власні правила, проте їхні відмінності незначні. Саме тому на перший погляд усі купюри здаються одноманітними.

Тим не менш, кожна банківська купюра відображає унікальність історії тієї чи іншої держави. В умовах, коли немає місця для зайвих деталей, кожна лінія і кожна крапка повинна мати своє значення. І це значення повинно знайомити людей з культурою країни. Адже паперові гроші – це не просто платіжний засіб, це також сувенір для туристів і предмет колекціонування.

купюра два долари США

Хто малює гроші?

У сучасному світі випуск грошових купюр суворо регулюється державою. Зазвичай емісією займається державна структура – центральний банк. Однак придумують дизайн як штатні, так і позаштатні художники. Наприклад, у Швейцарії зареєстрована Міжнародна Асоціація Дизайнерів Банкнот – найбільша організація художників із понад 70 країн, які розробляють дизайн грошових купюр для значної кількості країн. Проте іноді центральні банки оголошують конкурси на найкращий дизайн пам’ятної купюри, у яких можуть узяти участь усі охочі. Найчастіше такі конкурси приурочені до важливих дат або подій. Наприклад, уряд Аргентини заявив про намір випустити тираж купюр номіналом у 1000 песо, на яких буде зображено Лео Мессі. У 2022 році під час Чемпіонату Світу з футболу в Катарі збірна Аргентини здобула перемогу, багато в чому завдяки саме Ліонелю. дизайн купюри з Лео Мессі

Як можна помітити, дизайн цієї купюри дуже сильно відрізняється від звичайних банкнот. Тому такі екземпляри становлять культурну та естетичну цінність і не схильні до інфляції. Навпаки, з часом вартість купюри лише зростає і нерідко може перевищувати номінал банкноти в кілька, а то й у десятки разів.

Важливо пам’ятати, що грошові банкноти розвиваються і оновлюються щодня. Точно так само, як і розвиваються технології, культура, мистецтво. Але купюри викликають величезний інтерес тим, що вони поєднують у собі найсучасніші технології щодо захисту від підробок і шахрайства з багатовіковими правилами, стилістичними прийомами та художніми рішеннями. Банкноти – це симбіоз інновацій і традицій.

грошові купюри різних країн світу

Читайте також

modal image
modal image